Nieznane Emiraty: zobaczmy Luwr, czyli odwiedźmy… Abu Dhabi

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Mówisz Luwr, myślisz Paryż. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że Luwr mieści się również w innym kraju, ba, nawet na innym kontynencie. Jego młodszy brat zlokalizowany jest w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Dhabi. Skąd pomysł na nazwanie emirackiego muzeum szutki właśnie tak?

Luwr Abu Dhabi, foto: Mikhail Villegas/ Unsplash

Muzeum Luwr w Abu Dhabi jest częścią wartej 27 miliardów dolarów inwestycji turystycznej i kulturalnej na wyspie Saadiyat. Zostało ono oficjalnie otwarte 8 listopada 2017 roku przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, księcia koronnego Abu Zabi Mohammeda bin Zayed Al Nahyana oraz premiera i emira Dubaju Mohammeda bin Rashida Al Maktouma.

W emirackim Luwrze znajduje się wiele dzieł sztuki pochodzących z kultury zachodniej, jak również wschodniej. W stałej kolekcji muzealnej można podziwiać eksponaty takie jak 8000-letnie posągi z Ain Ghazal w Jordanii czy obraz pt. ,,Wieża Babel” autorstwa Abla Grimmera.

Ale skąd ta nazwa? Czemu właśnie Luwr? Jest to projekt emiracko-francuski, który został zrealizowany pod patronatem władz obu krajów. Dyskusje na temat Luwru w Abu Dhabi rozpoczęły się w czerwcu 2005 roku, kiedy emiracka delegacja pod przewodnictwem Sułtana Bin Tahnoona al-Nahyana, przewodniczącego Abu Dhabi Authority for Culture & Heritage odwiedziła Paryż i spotkała się ze swoimi odpowiednikami w Luwrze. Początkowo projekt wywoływał wiele kontrowersji wśród różnych środowisk. Emirackiej budowli sprzeciwiał się również ówczesny dyrektor Luwru, Henri Loyrette. Ostatecznie porozumienie zostało podpisane 6 marca 2007 r. przez przedstawicieli rządów Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dokument pozwala na używanie nazwy Luwr przez emirackie muzeum do 2037 r.

Obecnie Luwr Abu Dhabi jest otwarty codziennie (oprócz poniedziałków) w godz. 10:00 – 18:30. Bilety można kupić na stronie muzeum.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.