Niemcy: lotnisko Berlin-Tegel zostało oficjalnie zamknięte

8 listopada odbył się ostatni lot ze słynnego berlińskiego portu. Od teraz większość operacji lotniczych będzie wykonywanych z niedawno otwartego lotniska Berlin-Brandenburg.

Port Lotniczy Berlin-Tegel, zdjęcie: betexion/ Pixabay

W miniony weekend zostały zrealizowane ostatnie połączenia z Tegel. Pożegnalny lot wykonał samolot linii Air France, który wystartował w niedzielę o godz. 15:00.

Zamknięcie tego kultowego lotniska w centrum stolicy Niemiec oznacza przymusowe przerzucenie większości operacji lotniczych przez 31 przewoźników do Portu Lotniczego Berlin-Brandenburg w Schoenefeld. Nowo otwarty obiekt ma całkowicie skoncentrować ruch lotniczy w niemieckiej metropolii. W początkowej fazie lotnisko to ma obsługiwać do 27 mln pasażerów rocznie.

Port Lotniczy Berlin-Tegel funkcjonował od 1974 r. Wtedy też zachwycał on swoją nowoczesną architekturą. Niestety, rosnąca z roku na rok liczba pasażerów sprawiła, że lotnisko to wielokrotnie pojawiało się w rankingach najgorszych i najbardziej zatłoczonych portów na Starym Kontynencie. Jak informuje Radio Zet powołując się na Fly4free.pl, do 4 maja 2021 r. lotnisko Tegel ma funkcjonować tylko formalnie. Z czasem ma się ono jednak zamienić w park przemysłowy. Istnieje również pomysł, aby na terenie dawnego portu wybudować bloki mieszkalne. Władze Berlina chcą w ten sposób stworzyć ,,miasto przyszłości”.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.