Najwięcej turystów do Polski przyjechało z Niemiec

Główny Urząd Statystyczny podał dane o wykorzystywaniu turystycznych obiektów noclegowych w 2023 roku. W Polsce najczęściej nocowali Niemcy i Ukraińcy, a najczęściej podróżni jako nocleg wybierali hotel.

Fot: ulice Krakowa/ Ostap Senyuk, Unsplash

Polski Główny Urząd Statystyczny udostępnił na swoje stronie raport pod nazwą „Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2023 roku”. Raport pozwala określić nam ile turystów zza granicy odwiedziło Polskę w zeszłym roku i przeanalizowanie innych, ciekawych statystyk. Dokument dotyczy turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych.

Liderami Niemcy, Ukraińcy i Brytyjczycy

Pierwszą interesującą informacją jest to, że o 5,8% wzrosła liczba turystów, korzystających z noclegów turystycznych w porównaniu z 2022 rokiem. Łącznie z noclegów w 2023 roku skorzystało 36,2 miliona turystów. Najwięcej podróżnych skorzystało z hoteli. Potem na liście pozostałe obiekty noclegowe (czyli np. Airbnb) i pokoje gościnne/kwatery prywatne.

Jak wyglądają statystyki przyjezdnych zza granicy, korzystających z bazy noclegowej w Polsce? Do Polski najwięcej turystów przyjeżdża z Niemiec. Następnie mamy Ukrainę, Wielką Brytanię, USA, Czechy i Litwę.

Najbardziej obłożonymi turystyczne województwami były: województwo pomorskie, zachodnio-pomorskie, małopolskie i dolnośląskie. W praktycznie każdej statystyce 2023 rok przebił 2022 i początek bieżącego roku zapowiada, że 2024 rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego.

Źródło: stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/turystyka/wykorzystanie-turystycznych-obiektow-noclegowych-w-2023-roku,18,2.html

Tło: Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie/ Elijah G, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.