Na Wyspie Wielkanocnej trwa festiwal Tapati

Jak co roku początkiem lutego na Wyspie Wielkanocnej odbywa się festiwal Tapati. Jest to lokalna impreza, która obejmuje prezentacje tamtejszej kultury i sztuki, a także zmagania sportowe odbywające się między mieszkańcami wyspy.

Wyspa Wielkanocna, foto: Emerson Moretto/ Unsplash

Festiwal Tapati rozpoczął się 4 lutego i potrwa do 12 lutego. Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem w Chile, tegoroczna impreza – tak samo jak ubiegłoroczna – trwa tylko tydzień i odbywa się bez udziału zagranicznych turystów.

Podczas trwania festiwalu ma miejsce pokaz polinezyjskiej kultury i sztuki – ok. 70 proc. mieszkańców wyspy stanowią Polinezyjczycy. Co więcej, ważnym elementem Tapati są zawody sportowe. Przykładem jest chociażby przypominający klasyczny triathlon Tau’a Rapa Nui oraz haka-pei, czyli sport ekstremalny, w którym młodzi ludzie rzucają wyzwanie swojej odwadze ślizgając się z góry na dwóch bananowych pniach, połączonych drewnianymi prętami.

Mimo że impreza odbywa się bez udziału turystów, to i tak cieszy się dużym zainteresowaniem. Relacja z festiwalu Tapati znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.