Na Schodach Hiszpańskich już nie usiądziesz

Władze Rzymu postanowiły zakazać siadania na słynnych Schodach Hiszpańskich, czyli Scalinata di Trinita dei Monti. Ich decyzja jest uargumentowana pogarszającym się stanem reliktu. Na razie służby porządkowe ograniczają się proszenia turystów, żeby wstali, lecz za parę tygodni ma się to zmienić.

Schody Hiszpańskie to niewątpliwie jeden z ważniejszych i najbardziej obleganych przez turystów zabytków w Rzymie. Codziennie odwiedza tysiące podróżnych, którzy robią sobie na nich zdjęcia. Wcześniej na słynnych stopniach nie można było tylko jeść i pić, teraz zabrania się również siadania. Gdy pojawią się tablice z zakazem, za złamanie przepisu, oprócz upomnienia, będzie można dostać mandat w wysokości 250-400 euro.

Wprowadzenie zakazu siadania na znanych schodach na Placu Hiszpańskim jest wynikiem walki włodarzy miasta z negatywnymi zachowaniami ludzi oraz brakiem szacunku do historycznego i kulturowego dziedzictwa Rzymu.

zdjęcie: AJEL / pixabay.com

Podobną ochroną objęto wcześniej fontanny. Nie można na nich siadać, wspinać się i kąpać. Zabrania się również piknikować w ich pobliżu. Mundurowi starają się wyłapywać łamiących prawo. Parę miesięcy temu za kąpiel w fontannie Barcaccia ukraiński turysta dostał mandat w wysokości 450 euro. Oprócz niego ukarano siedem innych osób, którzy kąpali się w fontannie przy Ołtarzu Ojczyzny na Placu Weneckim.

Schody Hiszpańskie liczą w sumie 174 stopnie i zostały wybudowane w latach 1723-1725. Są jednymi z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Co roku odbywają się na nich pokazy mody. 

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.