Na greckiej Krecie powstanie lotnisko

Niedawno rozpoczęto budowę portu lotniczego w Kastelli na Krecie. Lotnisko ma rocznie obsłużyć ponad 8 milionów pasażerów.

Wizualizacja lotniska na Krecie, zdjęcie: GMR Airports Limited

Port lotniczy będzie się składać z 3,2 kilometrowego pasa startowego i pięciopiętrowego głównego terminala o łącznej powierzchni 72 tys. metrów kw. Ponadto, na lotnisku znajdziemy 11 innych budynków, które zostaną przeznaczone do działalności operacyjnych. Planowo port zostanie otwarty w ciągu czterech lat. Po uruchomieniu ma zastąpić lotnisko w Heraklionie.

– To lotnisko będzie najlepsze w kraju. Koniec, kropka. Najnowocześniejsze, najprzyjaźniejsze środowisku i takie, które będzie wykorzystywało najnowsze technologie – powiedział podczas otwarcia budowy premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Jak podaje portal branżowy Greek Travel Pages, na początku tego roku Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapowiedział, że wesprze projekt udzielając Grecji 28-letniej pożyczki o wartości 180 mln euro.

Źródło: Greek Travel Pages

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.