Modlin będzie miał zdalną wieżę kontroli lotów

Prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak razem z zarządem lotniska w Modlinie podpisali list intencyjny, który pozwoli uruchomić w porcie lotniczym Modlin zdalną wieżę kontroli lotów.

Fot: @PANSA_PL na portalu X

Zdalna wieża kontroli lotów na lotnisku – brzmi jak Science Fiction, a jednak to wcale nie skomplikowana prawda! Remote Tower jest rozwiązaniem, które obejmuje znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki. Te w czasie rzeczywistym przesyłają dane do centrali. W centrali obrazy i informacje obserwowane na zdalnie kontrolowanym lotnisku są wyświetlanie w dedykowanym pomieszczeniu na specjalnych monitorach. Właśnie tak PANSA tłumaczy działanie zdalnej wieży kontroli lotów, która może w pełni konkurować z tradycyjną i konwencjonalną formą obsługi portów lotniczych.

Czy zdalna wieża kontroli lotów zawita do Modlina?

W sprawie zdalnej wieży kontroli lotów list intencyjny złożyła prezeska Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz. Ruch na lotnisku w Modlinie będzie kontrolowany z siedziby PAŻP w Warszawie.

„Rozwiązania Remote Tower to dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności. Umożliwiają integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy” – mówiła dla www.pansa.pl Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

Źródło: www.pansa.pl/polska-agencja-zeglugi-powietrznej-uruchomi-na-lotnisku-w-modlinie-technologie-remote-tower/

Tło: wieża kontroli lotów, Brazylia/ Cláudio Luiz Castro, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.