Ministerstwo Zdrowia przedłuży o rok paszporty zdrowotne dla doszczepionych

Polski rząd zdecydował się na wydłużenie o rok ważności Unijnych Certyfikatów Zdrowotnych COVID. Warunkiem przedłużenia certyfikatu będzie otrzymanie trzeciej dawki szczepionki (lub drugiej w przypadku jednodawkowej).

Fot: Kampania #SZCZEPIMYSIĘ/ gov.pl

Polskie Ministerstwo Zdrowia nie czekało na decyzję Unii Europejskiej i ogłosiło, że osoby, które otrzymają przypominającą dawkę szczepienia, automatycznie będą miały przedłużony covidowy paszport zdrowotny o rok.

Decyzja została podjęta na podstawie wniosków i badań Rady Medycznej. Minister Zdrowia podkreślił na konferencji prasowej, że ten sposób będzie wiodący do utrzymania wśród Polaków powszechnej odporności.

Trzecia dawka przypominającej szczepionki (lub druga w przypadku jednodawkowej) jest dostępna dla każdej wcześniej zaszczepionej osoby powyżej 18 roku życia, gdy minęło przynajmniej pół roku od pełnego cyklu zaszczepienia.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.