Minister Zdrowia aktualizuje obostrzenia i ogłasza zakaz lotów do kilku afrykańskich państw

Na dzisiejszej konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił skorygowane obostrzenia i decyzję rządu o zakazie lotów do siedmiu państw afrykańskich. Decyzje są następstwem coraz gorszej sytuacji epidemiologicznej w państwie i rozprzestrzenianiu się po Europie nowego wariantu SARS-CoV-2, zwanego omikron.

Fot: Budynki w Johannesburgu/ Jacques Nel, Unsplash

W poniedziałek, 29 listopada odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego zwołanego przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Tuż po zakończeniu posiedzenia usłyszeliśmy na konferencji prasowej o najnowszych decyzjach rządu.

Pierwszą decyzją jest powrót do limitu 50% obłożenia w miejscach, gdzie limit wynosił 75%. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych.

Na imprezach lub uroczystościach będzie obowiązywać limit 100 osób. Nie ma informacji, czy osoby zaszczepione nie liczą się do tego, ale prawdopodobnie ich to nie dotyczy.

W miejscach w których obowiązywał limit jednej osoby na 10 metrów kwadratowych, teraz będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Dotyczy to takich miejsc jak siłownie, muzea, centra fittnes lub kina.

Co jest najważniejsze z perspektywy podróżników? Wprowadzony został zakaz lotów do siedmiu afrykańskich państw: RPA, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, Zimbabwe, Botswana.
Turyści powracający z wyżej wymienionych państw automatycznie trafiają na 14-dniową kwarantannę, z której nie zwalnia test. Jedynie zaszczepieni turyści są automatycznie zwolnieni z kwarantanny.

Zmieniły się też przepisy przylot do Polski spoza strefy Schengen. Osoby niezaszczepione, przylatujące lub przyjeżdżające do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zmiana pojawia się w zakresie testu, ponieważ dopiero po 8 dniach będziemy mogli wykonać test PCR-RT, który w razie wyniku negatywnego zwolni nas z kwarantanny.
Osoby zaszczepione nie są objęte zmianami, nadal nie muszą odbywać kwarantanny.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.