Mieszkał w hotelu 5 lat za darmo, zanim złapała go policja

Mieszkaniec Nowego Jorku przez 5 lat mieszkał za darmo w hotelu na Manhattanie. Używał mało znanego prawa mieszkaniowego, ale w końcu złapała go policja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot: New Yorker Hotel w Nowym Jorku/ Bramstercate , CC BY-SA 3.0

Czy można przez 5 lat mieszkać w znanym hotelu i nie zapłacić za to praktycznie ani dolara? Można i udowodnił to pewien mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, chociaż jego historia nie miała szczęśliwego finału. Zamieszkiwał on przez 5 lat jeden z pokojów hotelu na nowojorskim Manhattanie bez płacenia czynszu lub opłaty dobowej. Do swojej intrygi wykorzystał mało znane nowojorskie prawo mieszkaniowe. Wszystko szło dobrze, dopóki nasz bohater, czyli Mickey Barreto, nie postanowił przedstawić fałszywych dokumentów, że hotel New Yorker jest jego własnością. Prokuratura uznała to za zbyt wiele, a sprytny Amerykanin został zatrzymany przez policję.

5 lat mieszkania w hotelu za darmo

Bohaterem naszej opowieści jest Mickey Barreto, mieszkaniec Los Angeles. 5 lat temu przyjechał on z LA do Nowego Jorku. Usłyszał on wtedy o pewnej luce prawnej, która mówi, że mieszkańcy pokoi w budynkach wybudowanych przed 1969 rokiem mogą zażądać od właściciela pieniędzy w wysokości 6-miesięcznego czynszu. Barreto po wykupieniu jednej nocy w hotelu New Yorker uznał, że to on jest teraz najemcą przez tę jedną noc i przedstawił tę wersję właścicielom hotelu. Ci od razu go wyrzucili, ale nasz bohater odwoływał się do sądów i w Stanowym Sądzie Najwyższym wygrał apelację. Właściciele hotelu nie pojawili się na kluczowej rozprawie, więc sąd rozkazał wydanie Barreto klucza do pokoju.

Sytuacja ciągnęła się aż do lipca 2023 roku. Barreto miał klucz do pokoju, więc miał do niego swobodny dostęp. Właściciela New Yorkera nie mogli go wyrzucić, a nie mieli ochoty negocjować z nim umowy najmu – więc w ostateczności Amerykanin mieszkał w pokoju hotelowym za darmo.

Fałszywe dokumenty i złapanie przez policję po 5 latach

Prokuratorzy z Nowego Jorku potwierdzili, że przekazali bohaterowi naszej historii prawo do posiadania pokoju jako najemca. To jest jednak scenariusz jak z dobrego filmu, więc Amerykanin na czymś takim nie poprzestał. Mickey Barreto zaczął wydawać fałszywe dokumenty w internecie, że to on jest właścicielem hotelu New Yorker. Próbował nawet ściągnąć czynsz od jednego z najemców pokojów, prawdopodobnie przez własne problemy finansowe. To dało prokuraturze dobry argument do aresztowania. Amerykanina w pokoju w końcu zastała uzbrojona policja, która go aresztowała i zakończyła tę nieprawdopodobną historię mieszkania w hotelu przez 5 lat za darmo.

Źródło: podroze.wprost.pl/turystyka/11588806/przez-5-lat-mieszkal-za-darmo-w-hotelu-wykorzystal-malo-znana-luke-prawna.html

Tło: panorama hotelu New Yorker w Nowym Jorku/ Matias Garabedian from Montreal, Canada – The New Yorker, CC BY-SA 2.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.