Malta z nową minister turystyki!

W skład maltańskiego rządku weszła Julia Farrugia Portelli. Od stycznia jest głową ministerstwa turystyki i ochrony konsumenckiej. 

Zdjęcie: tourism.gov.mt

Mimo oficjalnego przejęcia ministerstwa 15 stycznia 2020 r. dopiero teraz świat obiegła informacja o nominacji Julii Portelli. Z zawodu dziennikarska (publikowała m.in. na łamach Malta Today), weszła do polityki z ramienia Partii Pracy w 2017 r. Przez dwa i pół roku pracowała jako sekretarz w gabinecie premiera Josepha Muscata. Była odpowiedzialna m.in. za sprawy obywatelskie, walkę z biurokracją i reformy (o handlu ludźmi i parytetach w parlamencie).

Aktualnie jest również członkinią Komitetu Finansów Publicznych oraz posłanką do Izby Reprezentantów. Jedną z jej największych zasług jest projekt ustawy Vote16, który przewiduje czynne prawo wyborcze dla obywateli od 16 r. ż. 

Turystyka to jedna z najistotniejszych gałęzi w maltańskim sektorze usług. Szacuje się, że aż 15% krajowego PKP pochodzi właśnie z turystyki. Polscy turyści zajmują 6. miejsce w rankingu najczęściej przybywających na Maltę. Wyprzedzają nas Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Włosi oraz Brytyjczycy. 

Źródło: Rzeczpospolita

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.