Madera ma wprowadzić nowy podatek turystyczny

Na wyspie wiecznej wiosny, jak przyjęło się popularnie mówić na portugalską Maderę, ma zostać wprowadzony nowy podatek turystyczny. Będzie wynosić 2 euro dziennie na osobę i ma obowiązywać maksymalnie na 7 nocy.

Fot: Reiseuhu, Unsplash

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o wprowadzeniu nowego podatku turystycznego w kolejnym już państwie. Ten trend się nie wycofuje, a zdaje się jeszcze bardziej rozrastać po świecie. Do grona miejsc z takimi pomysłami dołącza Madera, która planuje obłożyć przyjezdnych zarówno zagranicznych, jak i krajowych, nowym podatkiem. Nie ma być on wielki – zaledwie 2 euro dziennie, ale to i tak kolejna opłata, z którą trzeba liczyć się na wakacjach.

2 euro dziennie za pobyt na Maderze

Na portugalskiej wyspie „wiecznej wiosny” zaplanowano wprowadzenie nowego podatku turystycznego. Madera będzie sobie liczyła od przyjezdnych 2 euro dziennie. Zapłacą turyści zagraniczni i krajowi. Opłata ma obowiązywać maksymalnie na 7 nocy, czyli jedna osoba nie zapłaci więcej niż 14 euro za pobyt. Wyłączone z obowiązku zapłaty będą dzieci poniżej 13 roku życia i część osób dorosłych, na przykład przewlekle chorych.

Podatek został już zatwierdzony przez Pedro Calado, prezesa Stowarzyszenia Gmin Regionów Autonomicznych (AMRAM). Nie wszedł on jeszcze oficjalnie w życie, gdyż potrzebne są jeszcze konsultacje społeczne i ostateczny przegląd projektu, dokonany przez władze. Wpływy z nowego podatku mają iść na budowanie zrównoważonego środowiska i promocję turystyczną portugalskiej wyspy.

Źródło: www.madeiraislandnews.com/2024/01/councils-agree-to-charge-two-euros-in-tourist-tax.html#google_vignette

Tło: Colin Watts, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.