Lotnisko w Poznaniu wybudowało farmę fotowoltaiczną

Lotnisko Ławica w Poznaniu uruchomiło nową farmę fotowoltaiczną, która nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale także pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy przeznaczaną na zakup energii elektrycznej.

Lotnisko w Poznaniu, foto: Junx/ Wikimedia

Dzięki farmie fotowoltaicznej lotnisko w Poznaniu będzie mogło zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz uzależnienie od tradycyjnych źródeł energii elektrycznej. To krok w kierunku zrównoważonej i ekologicznej infrastruktury lotniczej, który może stanowić inspirację dla innych lotnisk w Polsce.

Farma fotowoltaiczna na lotnisku w Poznaniu

Farma fotowoltaiczna, która właśnie powstała na terenie poznańskiego lotniska, zajmuje powierzchnię jak 22 boiska piłkarskie. Dzięki swojej mocy wynoszącej 4 MW, elektrownia ta będzie w stanie generować znaczną ilość energii elektrycznej, pokrywając część zapotrzebowania lotniska.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 20 milionów złotych, z czego 6 milionów opłacił Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To wspólne wysiłki władz lokalnych i lotniska, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

Źródło: poznanairport.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.