Lotnisko w Gdańsku dofinansuje wymianę okien mieszkańcom

Jeśli mieszkasz blisko jakiegoś lotniska, to z pewnością znasz bardzo dobrze dźwięk przelatujących samolotów. Jednym on przeszkadza, drudzy w ogóle go nie słyszą. O ochronę dla mieszkańców przed hałasem lotniczym postanowiło zadbać lotnisko w Gdańsku.

Fot: terminal pasażerski na lotnisku w Gdańsku/ Andrzej Otrębski – Own work, CC BY-SA 4.0

Mieszkańcy okolic lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku będą mogli ubiegać się o dofinansowanie od portu lotniczego na wymianę okien. Dopłaty są związane ze startem „programu Rewitalizacji Akustycznej”. Jest to w pełni inicjatywa gdańskiego lotniska, niewynikająca z ustawowych obowiązków. O dofinansowanie mogą starać się ci, którzy mieszkają w niedalekim sąsiedztwie portu lotniczego w Gdańsku i chcą wyciszyć swoje domy oraz uchronić je od hałasu lotniczego.

Nowe okna dla mieszkańców okolic gdańskiego lotniska

Termin składania wniosków do programu mija 7 czerwca. Program obejmuje głównie strefy „A, A-część i B-obręb Banino Obszaru Ograniczonego Użytkowania ustanowionego przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2016 roku”, cytując portal pasażer.com. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, rzeczoznawca będzie oceniał technikalia i wycenę potrzebnych prac przy oknach. Właściciel będzie musiał wtedy wymienić okna na własny koszt, a lotnisko zrefunduje wcześniej uzgodnione wydatki.

Źródło: www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Lotnisko-dorzuci-sie-do-wymiany-okien-Jest-kilka-warunkow-n188273.html

Tło: Port Lotniczy Gdańsk/ Andrzej Otrębski – Own work, CC BY-SA 4.0

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.