Lotnisko Chopina świętuje 85-lecie istnienia

Od 14 listopada bieżącego roku możemy obejrzeć wystawę przedstawiającą historię Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przygotowano m.in. niepublikowane dotąd fotografie z okresu międzywojennego.

zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsze lotnisko w Warszawie powstało już w 1910 r. na dzisiejszym Polu Mokotowskim. Wystarczyło parę lat, aby port okazał się za mały. Zainteresowanie pasażerów było tak duże, że wymusiło na ówczesnych władzach stolicy zakup 460 ha gruntów w okolicy osiedla Okęcie. Budowa lotniska rozpoczęła się w 1925 r., a zakończyła osiem lat później. Inwestycja kosztowała około 10 mln zł. Port lotniczy został otwarty w kwietniu 1934 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W pierwszym roku działalności obsłużył ponad 10 tys. pasażerów.

Na ekspozycji, w której skład wchodzą zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiej Agencji Prasowej, Centralnej Agencji Fotograficznej oraz archiwum Lotniska Chopina, znalazły się dobrze zachowane i niepublikowane nigdy wcześniej fotografie. 

– Ta wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do przeszłości i opowieść o różnych obliczach Lotniska Chopina, lecz także prawdziwa gratka dla pasjonatów awiacji. Starannie dokonaliśmy selekcji fotografii pochodzących z różnych archiwów, dzięki czemu można zobaczyć przekrojową ekspozycję przedstawiającą, między innymi, historyczne modele samolotów oraz różne wydarzenia z życia naszego lotniska od 1934 roku, czyli od momentu powstania stołecznego portu – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Wystawę można oglądać w terminalu, zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i zastrzeżonej. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających przez rok.

Źródło: pasazer.com / money.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.