LOT stawia na algorytmy. Czy powstanie nowy zawód?

Planowanie siatki połączeń Polskich Linii Lotniczych wkrótce ma być obowiązkiem algorytmów. Programem ma się zająć Uniwersytet Warszawski. Planowane są również studia. 

Zdjęcie: Ashim d’Silva/ Unsplash

Jak donosi Rzeczpospolita, LOT podpisał porozumienie z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jednostka ma się zająć optymalizacją operacji lotniczych przy zastosowaniu Big Data, a w przyszłości planowany jest nawet kierunek studiów z zakresu obliczania i modelowania procesów w sektorze lotniczym.

– Nowe sposoby pozyskiwania i analizowania danych wspomagają procesy transformacji cyfrowej w wielu gałęziach gospodarki. Są one szczególnie istotne w branży lotniczej, w której kluczem do sukcesu jest skuteczność operacyjna – podkreśla członek zarządu PLL LOT ds. operacyjnych Maciej Wilk. 

Z badań Eurostatu wynika, że tylko od 10 do 11% polskich przedsiębiorstw korzysta z analizy wielkich zbiorów danych czy systemów chmurowych.

– Kształcenie analityków lotnictwa to kolejny, przełomowy krok w realizacji misji uczelni w obszarze nauki i gospodarki opartej o wielkie dane – dodaje dyrektor ICM doktor Marek Michalewicz.

Źródło: Rzeczpospolita

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.