LOT nie będzie już latał do Kosowa

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wznowią lotów do Prisztiny, czyli stolicy Kosowa. Połączenie miało być przywrócone w sezonie letnim 2023, lecz niestety to tego nie dojdzie.

Photo: krajobraz Prisztiny/Besart Ademi, Unsplash

Niestety Polskie Linie Lotnicze LOT nie będę już przeprowadzać połączeń lotniczych do stolicy Kosowa, Prisztiny. Polski przewoźnik rozważał przywrócenie tego kierunku do stałego rozkładu lotów na sezon letni 2023, lecz z najnowszych informacji wynika, że nic takiego się nie wydarzy. Po raz pierwszy LOT poleciał z Warszawy do Prisztiny latem 2022 roku. Loty odbywały się 4 razy w tygodniu, od czerwca do końca września. W tym czasie według statystyk przekazywanych przez pasazer.com, Polskie Linie Lotnicze LOT obsłużyły tylko 8025 pasażerów na tej trasie.

Wielkim problemem tego połączenia były wizy dla obywateli Kosowa. Sam kierunek dla Polaków nie był zbyt zachęcający, gdyż Kosowo nie jest popularną destynacją turystyczną, a ceny u narodowego przewoźnika również nie zachwycały. Wizy tylko przygwoździły klęskę połączenia, gdyż każdy obywatel Kosowa musi ją posiadać, by wjechać na teren państwa Unii Europejskiej. Może uda się ożywić to połączenie w przyszłości, ale nie wcześniej niż 1 stycznia 2024, gdyż wtedy ma ruszyć europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS). Ten fakt pozwalałby podróżować obywatelom Kosowa po Unii Europejskiej na 90 dni bez potrzeby wyrabiania wizy.

Źródło/ Tło: Mario Heller, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.