LOT może polecieć do rumuńskiej Oradei

PLL LOT okazał się jedynym przewoźnikiem zainteresowanym lotami do Oradei, mieście w Rumunii, blisko granicy z Węgrami. Przetarg lokalnego samorządu na tę trasę właśnie się zakończył.

Teatr w Oradei, Rumunia/ Photo by Kateryna Senkevych, Unsplash

Polskie Linie Lotnicze LOT okazały się zainteresowane nową, ciekawą trasą. Narodowy przewoźnik stanął do lokalnego przetargu na loty do rumuńskiej Oradei i okazał się wygranym, a zarazem jedynym zainteresowanym. Termin składania wniosków do przetargu minął 15 marca. Przewoźnicy mogli się zgłaszać. Najlepsza oferta byłaby premiowana wyłącznością na wykonywanie trasy Warszawa – Oradea. Jak już wiemy, jedyną propozycją była oferta PLL LOT. Teraz wniosek będzie rozpatrywany przez władze samorządowe i przewoźnika.

Nowa trasa z Warszawy do Rumunii?

Potencjalne otworzenie nowej trasy z Warszawy do Rumunii to świetna wiadomość dla polskiego przewoźnika. To byłaby już trzecia trasa LOT-u do Rumunii, po Bukareszcie i Kluż-Napoki. Polskie linie ugruntowałyby się jako lider na rumuńskim rynku. To też świetna szansa na uruchomienie z trzech rumuńskich lotnisk loty do Polski z potencjałem przesiadkowym, czyli działanie jako hub przesiadkowy dla pasażerów z Rumunii. Port lotniczy w Oradei ma na to potencjał: rocznie obsługuje około 200 tysięcy pasażerów, ale sama Oradea jest jednym z najbardziej rozwiniętych miast Rumunii, z bardzo dużym potencjałem.

Oradea: piękno zachodniej Rumunii

Oradea to miasto w zachodniej Rumunii, stolica krainy historycznej Kriszana, zaledwie 13 kilometrów od granicy z Węgrami. Według wielu mieszkańców Rumunii jest to najpiękniejsze miasto w całym kraju. Architektura Oradei łączy w sobie budynki mieszkalne z czasów komunizmu z pięknymi, zabytkowymi budowlami z czasów Austro-Węgierskich. Nowa trasa z Polski do Oradei to byłaby z pewnością idealna szansa na odwiedzenie tego pięknego miasta oraz eksplorację pięknych terenów zachodniej Rumunii.

Źródło: www.bihon.ro

Tło: Oradea/ Rumunia/ M. X., Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.