Lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu kilkunastu lat!

Od kilku lat obserwuje się topnienie włoskiego lodowca, który zmniejszył się już o jedną trzecią. Według naukowców, symbol Dolomitów może przestać istnieć w ciągu 25-30 lat. Powodem topnienia jest globalne ocieplenie.

zdjęcie: kordi_vahle / pixabay.com

Niedawno, badacze włoskiego Komitetu Badań Naukowych oraz z uniwersytetów w Genui, Trieście i Aberystwyth przedstawili prognozę dla lodowca Marmolada na najbliższe lata. Niestety, wyniki badań nie są optymistyczne.

– Lodowiec zatem przestanie istnieć. A jeśli, jak wskazują na to prognozy klimatyczne, temperatura w najbliższych dekadach jeszcze bardziej wzrośnie, te przewidywania mogą okazać się niedoszacowane i sprawdzą się wcześniej –  powiedział Renato Colucci, naukowiec Komitetu Badań Naukowych.

Jeśli tempo topnienia nie ulegnie zmianie, to za kilkanaście lat lodowiec zniknie, a w jego miejscu pozostanie tylko nieduża warstwa śniegu.

Lodowiec Marmolada jest uważany za najważniejszą atrakcję Dolomitów. Znajduje się 65 km od miasteczka Bolzano we włoskiej prowincji Trydent. 

Źródło: onet.pl

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.