Liverpool usunięty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

21 lipca 2021 r. Liverpool został oficjalnie skreślony z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powodem takiej decyzji są nowe inwestycje powstające na nabrzeżu, a także w dokach angielskiego miasta.

Liverpool, foto: Laurie Byrne/ Unsplash

Decyzję o tym, że Liverpool opuści Listę UNESCO podjęto w Chinach na dorocznym posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa. Za przyczynę wykreślenia miasta w specjalnym raporcie podaje się ,,poważne pogorszenie i nieodwracalną utratę atrybutów”, związaną z nowymi inwestycjami w zabytkowej części miasta. Jako przykład podano powstawanie wieżowców i portów promowych, a także nowego stadionu klubu piłkarskiego Everton FC na obszarze zabytkowych doków.

Dla władz miasta decyzja organizacji jest niezrozumiała. – Nasze obiekty światowego dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie, dzięki setkom milionów funtów inwestycji w dziesiątki zabytkowych budynków i przestrzeni publicznych. Uważam za niezrozumiałe, że UNESCO wolałoby, aby dok Bramley Moore pozostał opuszczonym nieużytkiem, zamiast wnieść pozytywny wkład w przyszłość miasta i jego mieszkańców – powiedziała cytowana przez ,,Onet” burmistrz Liverpoolu Joanne Anderson.

Ciekawostką jest to, że Liverpool jest trzecim miejscem w historii, które zostało skreślone z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do tej pory z wykazu usunięto Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie oraz Dolinę Łaby nieopodal niemieckiego Drezna.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.