Lawa zalała zabudowania na Islandii

W niedzielę doszło do erupcji wulkanu na południowo-zachodniej Islandii, co doprowadziło do częściowego zalania lawą miasta Grindavik.

Erupcja miała miejsce na obszarze półwyspu Reykjanes, gdzie strumienie lawy wydobyły się ze szczelin w ziemi, kierując się w stronę miasta Grindavik. Zdjęcia i nagrania wideo z miejsca wydarzenia ukazują m.in. płomienie obejmujące zabudowania.

Władze szybko podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców przez co nikt nie ucierpiał w wyniku erupcji. Służby lokalne pracują nad zapewnieniem bezpieczeństwa oraz monitorują sytuację, aby dostosować ewentualne dalsze działania.

Erupcje wulkanów na Islandii, choć stanowią zagrożenie dla infrastruktury i mieszkańców, jednocześnie przyciągają uwagę badaczy, turystów i miłośników przyrody, którzy śledzą rozwój wydarzeń. Ważne jednak, aby pamiętać, że jednak każda erupcja niesie ze sobą pewne ryzyko i konieczność ścisłego monitorowania sytuacji.

Źródło: vedur.is

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.