Lasy Państwowe: spanie „na dziko” i survival staną się łatwiejsze

Władze Lasów Państwowych postanowiły wdrożyć specjalny program pilotażowy dedykowany amatorom survivalu. Ponad 65 tys. ha powierzchni ma zostać przeznaczonych wyłącznie dla fanów outdooru.

Zdjęcie: Lasy Państwowe

Survivalem na terenie Lasów Państwowych będziemy mogli się cieszyć od 21 listopada br. do 23 listopada 2020. Uczestnicy aktywności nie będą musieli się martwić o naruszenie ustawy o lasach.

Dokument uchwalony w 1991 roku przewiduje zakaz biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Już w 2018 urzędnicy rozpoczęli prace nad unormowaniem warunków, ponieważ niejasny był status określenia „biwakowanie”.

– Musimy śledzić nowe trendy w rekreacji i starać się zapewnić każdemu swobodę realizowania jego pasji w lesie. Użytkownicy lasu powinni z kolei zrozumieć obowiązki i odpowiedzialność leśników, zwłaszcza za bezpieczeństwo ludzi i przyrody – mówi Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Programem objęte są 43 obszary, które są zlokalizowane na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji i mają w sumie powierzchnię 65 tys. ha – najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha.

Program pilotażowy ma sprawdzić, jak grupy survivalowe wpłynął na środowisko naturalne. Podczas całego okresu przeprowadzane będą badania, wywiady i ankiety. Wnioski z tegorocznego cyklu przełożą się na kolejne rozwiązania prawne.

Lasy Państwowe wydały również książkę, Leśny Survival, który zawiera wiele porad dotyczących aktywnego wypoczynku w terenie. Publikacja dostępna jest w formacie PDF całkowicie za darmo na oficjalnej stronie LP.

Jeśli urzędnicy nie wyrażą oficjalnej zgody na dłuższy pobyt (który jest możliwe po poinformowaniu władz LP za pośrednictwem poczty elektronicznej), standardem jest nocleg nie dłuższy niż 2 noce z rzędu przez 4-osobowe grupy.

Źródło: Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.