Kultowy widok na górę Fudżi zostanie zagrodzony siatką

Jeden z najpopularniejszych widoków na górę Fudżi w Japonii zostanie zasłonięty wysoką siatką. Barierę postawią urzędnicy miasta Fujikawaguchiko. Powód? Turystów jest za dużo i przepełniają punkt widokowy.

Okolice punktu widokowego na górę Fudżi w Kawaguchiko/ Fot: Chanwei, Unsplash

„To godne pożałowania, że musimy to robić z powodu niektórych turystów, którzy nie potrafią przestrzegać zasad, pozostawiając śmieci i ignorując przepisy ruchu drogowego” – tak dla Guardiana wypowiada się jeden z urzędników japońskiego miasta Fujikawaguchiko. Wchodzenie na dach kliniki dentystycznej, aby złapać dobry kadr do zdjęcia, parkowanie na prywatnych parkingach sklepów i posesji oraz zakłócanie porządku publicznego… tak właśnie wyglądała codzienność w okolicach punktu widokowego na górę Fudżi w mieście Fujikawaguchiko. Nie dziwi więc, że lokalni urzędnicy postanowili z tym skończyć.

Słynny punkt widokowy przysłonięty siatką

W miejscu słynnego punktu widokowego w mieście Fudżi, w japońskiej miejscowości Fujikawaguchiko zostanie wybudowana siatka zasłaniająca widok. Powodem zamontowania konstrukcji jest zbyt duża ilość turystów, którzy nie potrafią uszanować spokoju lokalnych mieszkańców, śmiecą i parkują gdzie popadnie.

Siatka będzie miała wysokość 2,5 metra oraz szerokość 20 metrów. Jej budowa rozpocznie się w drugim tygodniu maja. Władze miasta zaznaczają, że jest to przykra konieczność. Nikt w mieście nie chciałby ograniczać widoku na symbol Japonii, ale nieznośnie zachowania turystów nie pozostawiają władzom miasta wyboru. Dlaczego jednak akurat ten punkt widokowy jest tak popularny, skoro na wulkan, a zarazem najsłynniejszą górę Japonii, Fudżi są świetne widoki z całego Fujikawaguchiko? Fenomen tkwi w sklepie spożywczym Lawson, wszechobecnym w całej Japonii. Gdy złapie się odpowiedni kadr, idealnie neon sklepu jest tuż przed widokiem na górę Fudżi. Wygląda pięknie, ale udowadnia też, jak ludzie zapominają o podstawowej kulturze dla zrobienia dobrego zdjęcia na Instagrama.

Źródło: www.theguardian.com/world/2024/apr/26/fujikawaguchiko-town-japan-block-mount-fuji-view-overcrowding

Kawaguchiko Station, słynny punkt widokowy, Kawaguchiko, Japonia/ Tło: Siddhesh Mangela, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.