Kraków bije rekordy i podbija serca zagranicznych turystów

Województwo małopolskie na czele z Krakowem zalicza fenomenalny okres turystyczny i bije rekordy po pandemiczne. Wzrost liczby turystów szacuje się na 150% w stopniu do analogicznego miesiąca w zeszłym roku.

Na początku sierpnia w Krakowie odbyła się konferencja „Półmetek wakacji w Krakowie i Małopolsce!”, w której uczestniczyli najważniejsi przedstawiciele miasta i spółek miejskich związanych z turystyką. Małopolska Organizacja Turystyczna podała na spotkaniu, że porównanie turystów
odwiedzających region Małopolski w lipcu 2022 i 2023 to duża różnica – w 2022 roku to było 66 tysięcy, a w 2023 roku ponad 150 tysięcy.

Najwięcej turystów do Małopolski przyjeżdża z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wysp Brytyjskich, Izraela, Włoch czy Słowacji. Co więcej, liczba turystów zza granicy zwiększyła się o 94 procent do teraz od czerwca tego roku. Ciekawostką jest też, że coraz więcej turystów pochodzi z państw arabskich, głównie Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kraków może też być zadowolony z turystów krajowych, których ma być prawie milion. Oni spędzają w Krakowie i regionie najczęściej jeden dzień, a turyści zza granicy średnio od 5 do 8 dni. Można z tego wywnioskować, że Kraków i cała Małopolska cieszy się naprawdę dużą popularnością i nie może być to przypadek.

Źródło/ Tło: Severinus Dewantara, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.