Koronawirus w samolocie. IATA: ryzyko zarażenia się jest bardzo niskie

Od początku 2020 r. stwierdzono tylko 44 przypadki zakażeń koronawirusem podczas rejsów samolotem na 1,2 mld pasażerów. Wyniki podało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

Zdjęcie: Omar Prestwich/ Unsplash

– Ryzyko zakażenia się wirusem COVID-19 na pokładzie wydaje się bardzo niskie. Przy zaledwie 44 zidentyfikowanych potencjalnych przypadkach przenoszenia związanego z lotem wśród 1,2 mld podróżnych, jest to jeden przypadek na 27 mln – powiedział cytowany przez Rynek-lotniczy.pl dr David Powell, doradca medyczny IATA.

Taką niską liczbę zakażeń w samolotach możemy zawdzięczyć m.in. dobrej konstrukcji maszyn. Wykonane przez Airbusa, Boeinga i Embraera symulacje dowiodły, że systemy przepływu powietrza znajdujące się w samolotach, kontrolują ruchy cząsteczek. Wbudowane w konstrukcjach wysokowydajne filtry HEPA oraz naturalna bariera jaką jest oparcie siedzenia i skierowany w dół przepływ powietrza efektywnie ograniczają ryzyko zarażenia się. Ponadto, samo noszenie maseczek podczas całego lotu znacznie zmniejsza możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.