Kontrowersyjny kurort na Filipinach tymczasowo zamknięty

Na wyspie Bohol na Filipinach tymczasowo zamknięto kurort, który został wybudowany na terenie Czekoladowych Wzgórz, jednej z najpiękniejszej atrakcji Filipin. Kontrowersje wśród opinii publicznej wywołał fakt miejsca budowy i tego jak w ogóle do niej doszło.

Fot: kontrowersyjny kurort na Filipinach/ The Captain’s Peak Garden and Resort Bohol

Wyobraź sobie, że na środku Tatrzańskiego Parku Narodowego nagle ktoś buduje nowoczesny kurort. Są w nim baseny, luksusowe domki dla turystów i wiele innych atrakcji. Niby super miejsce na wypoczynek, ale jak można tak zepsuć krajobraz, prawda? Coś takiego zdarzyło się na Filipinach. I chociaż autorzy kurortu zarzekają się, że dostali wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę tego obiektu, to gniew mieszkańców Filipin wstrzymał budowę kontrowersyjnego kurortu.

Wybudowali kurort na terenie chronionego cudu natury

Na filipińskiej wyspie Bohol wybudowano nowy ośrodek, The Captain’s Peak Garden and Resort Bohol. Na zdjęciach prezentuje się cudownie – piękne domki dla wczasowiczów, duży basen, strefa zabaw dla dzieci i teren rekreacyjny dla dorosłych. Pod udostępnionymi zdjęciami obiektu na Facebooku można zauważyć same negatywne komentarze. O co chodzi?

Kurort został wybudowany na terenie Wzgórz Czekoladowych, jednej z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Filipin i prawdziwego cudu natury. Pięknie wyglądające pasmo wzgórz na filipińskiej wyspie Bohol swój kolor zawdzięcza porze suchej, która nadaje od lutego do maja szczytom wzgórz specyficzny, czekoladowy kolor. Właśnie w takim miejscu stanął nowy ośrodek i nikt do końca nie wie jak to mogło się stać. Same wzgórza są obszarem chronionym od 1997 roku. Cała sytuacja wywołała dyskusję, czy Filipiny dostatecznie mocno dbają o swoje środowisko naturalne.

Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych Filipin 13 marca zamknął kurort. Właściciele ośrodka zaznaczyli, że otrzymali niezbędne zgody od władz na budowę i rygorystycznie przestrzegali przepisów środowiskowych. Czy to prawda, czy nie, teraz będzie o tym decydowała centrala w Manili, stolicy Filipin. Do tego czasu ośrodek pozostanie zamknięty.

Źródło: podroze.wprost.pl/turystyka/11631337/nowy-kurort-na-filipinach-wzbudza-kontrowersje-tymczasowo-go-zamknieto.html

Tło: czekoladowe wzgórza na Filipinach/ Aldrino, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.