Karaibska Dominika z największym odsetkiem stulatków

Nazywana „rajską fontanną młodości” wyspa zdetronizowała uważaną za symbol długowieczności Japonię. Według najnowszych danych, na Dominice mieszka aż 27 osób, które ukończyły 100 lat, co oznacza, że na 10 tysięcy mieszkańców przypada aż 4 stulatków – o połowę więcej niż w kraju kwitnącej wiśni.

Turysta na Dominice, fot. Unsplash

To tu spędziła życie Ma Pampo, osoba uznana za najstarszą osobę na świecie. Jako córka niewolników zaczęła pracować w wieku 25 lat. Na emeryturę przeszła dopiero mając 104 lata, czyli po przepracowaniu… 79 lat. Na emeryturze przeżyła kolejne 24 umierając jako 128-latka.

Jak brzmi przepis mieszkańców Dominiki na długowieczność? Przede wszystkim dieta oparta o wspaniałe owoce i warzywa, uprawiane własnoręcznie w przydomowych ogródkach, zioła i dary lasu, a także dużo ruchu. Prezydent Dominiki Charles Savarin podkreśla także ogromną rolę bliskich więzi rodzinnych rodzinnych i społecznych.

Co jeszcze może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia? Na pewno występujące na Dominice źródła mineralne i górskie jezioro z naturalnie podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy wodą. W wolnej chwili można relaksować się obserwując wieloryby lub życie pięciuset karaibskich Indian Kalinago.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.