Kambodża: w stolicy kraju powstanie nowe lotnisko

W Kambodży w prowincji Kandal trwa budowa największego lotniska w regionie. Ma ono zastąpić obecny port lotniczy Phnom Penh.

Wizualizacja Techo International Airport, foto: materiały prasowe

Nowe lotnisko, które zostanie nazwane TechoTakhmao International Airport, będzie zlokalizowane około 30 km na południowy zachód od stolicy kraju, Phnom Penh. Planuje się, że będzie ono jednym z największych i najnowocześniejszych lotnisk w regionie Azji Południowo-Wschodniej, z możliwością obsługi ponad 13 milionów pasażerów rocznie.

Obecne lotnisko w stolicy, które nosi nazwę Phnom Penh International Airport, jest jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk w regionie. Jest również uważane za jedno z najstarszych i najmniej skutecznych w Azji Południowo-Wschodniej, z wieloma ograniczeniami w zakresie rozwoju i modernizacji. Po otwarciu nowego portu ma ono przejąć loty biznesowe i wojskowe.

TechoTakhmao będzie zbudowane z myślą o przyszłym rozwoju ruchu lotniczego w Kambodży i w regionie. Władze kraju planują wykorzystać nowe lotnisko jako punkt centralny dla połączeń lotniczych do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, co może wpłynąć na poprawę gospodarki kraju.

Inwestycja ma pochłonąć ok. 1,5 mld dolarów. Jest ona realizowana przez spółkę China Construction Third Engineering Bureau Group. Uruchomienie TechoTakhmao International Airport ma nastąpić w 2025 roku.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.