Kair nie będzie już stolicą Egiptu. Zastąpi go miasto budowane od zera

W Egipcie powstaje miasto, którego otwarcie jest zaplanowane na grudzień 2021 r. Ma ono zostać nową stolicą kraju, zastępując jednocześnie Kair. Już teraz władze Egiptu zdradzają szczegóły wielkiej inwestycji.

Plan budowy miasta nazywanego obecnie ,,New Administrative Capital” powstał z inicjatywy prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego. Jednym z powodów takiej decyzji jest przeludnienie Kairu, który obecnie liczy ponad 20 mln mieszkańców. 

Miasto powstaje w odległości 45 km na wschód od Nilu nieopodal Kairu. Według założeń, nowa stolica ma zostać podzielona na 25 dzielnic tematycznych i 21 dzielnic mieszkalnych, odznaczających się nowoczesną architekturą i rozwiniętą technologią. W NAC, do którego przeprowadzi się ok. 6 mln osób, zostaną ulokowane m.in. siedziby najwyższych władz Egiptu, centra biznesowe i handlowe oraz uniwersytety. Ponadto w mieście powstanie wieża centralna o wysokości 385 m, kolej jednoszynowa, 10-kilometrowy park i gigantyczny meczet.

Nowa stolica ma być również miejscem, w którym zostaną zastosowane ekologiczne rozwiązania. Na dachach budynków mają być zamontowane panele słoneczne, a na każdego mieszkańca ma przypadać 15 metrów kwadratowych zieleni. Co więcej, na obszarze całego miasta płatność będzie odbywać się tylko bezgotówkowo.

Zgodnie z projektem, NAC zostanie otwarty już w grudniu br. Początkowo zamieszkają tam urzędnicy, a dopiero później mieszkańcy.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.