Jemen: pierwszy od prawie sześciu lat komercyjny lot z portu w Sanie

TANIE LOTY: 15 minut przed innymi – KLIKNIJ, aby włączyć

Kilka dni temu odbył się pierwszy od sześciu lat komercyjny lot ze stolicy Jemenu, Sany. Samolot, który wykonywał tej rejs leciał do Ammanu w Jordanii.

Foto poglądowe: Nafis Al Sadnan/ Unplash

16 maja 2022 roku po długiej przerwie został zrealizowany pierwszy lot komercyjny z jemeńskiej Sany. Połączenie było realizowane do Ammanu, do którego przetransportowano osoby wymagające fachowej opieki lekarskiej.

Wznowienie lotów z Sany, które jest zajmowane przez rebeliantów Huti jest częścią dwumiesięcznego zawieszenia broni, które weszło w życie na początku kwietnia, za pośrednictwem ONZ. Lotnisko było zamknięte dla ruchu komercyjnego od sierpnia 2016 roku.

Uruchomienie lotów z Sany do ważny krok w procesie pokojowym w tym kraju, które od paru lat jest objęte wojną domową. Konflikt między wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti a rządem w koalicji z Arabią Saudyjską spowodował w Jemenie katastrofę humanitarną. Obecnie szacuje się, że nawet 23 mln mieszkańców tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.