Jedyny taki pokaz mody… nad ziemią!

Holenderskie linie KLM zaskoczyły pasażerów lotu z Amsterdamu do Nowego Jorku… pokazem mody zorganizowanym na pokładzie samolotu! Atrakcja była częścią obchodów jubileuszu przewoźnika. KLM jest najstarszą linią na świecie liczącą 100 lat działalności.

Kolekcja uniformów załogi wykorzystywanych od 1957 roku została zaprezentowana przy okazji zbliżających się setnych urodzin firmy, które przypadną na 7 października bieżącego roku. Wybiegiem było przejście między fotelami pasażerów.

Zdjęcie: materiały prasowe

— Odkąd linie KLM zaczęły zatrudniać personel pokładowy w 1935, mundur miał wiele twarzy – od kapeluszy, przez plisowane spódnice, damskie spodnie, po rękawiczki – ale strój był zawsze nienagannie elegancki i stylowy – skomentował Cliff Muskiet, szef personelu pokładowego, kolekcjoner uniformów, a jednocześnie organizator pokazu.

Pokaz przewidywał uniformy KLM, a także spółki regionalnej – KLM Cityhopper oraz jej poprzedniczki NLM. Wszystkie stroje pochodziły z prywatnej kolekcji Muskieta. W swoich zbiorach posiada 1577 uniformów 563 linii lotniczych z całego świata. Komentatorem pokazu był sam szef załogi, który opowiadał o historii poszczególnych mundurów. Pasażerowie mieli okazję dowiedzieć się, że jednymi z projektantów kolekcji dla KLM byli światowej sławy Nina Ricci i Mart Visser.

— Moim zdaniem to świetny pomysł, aby tuż przed setnymi urodzinami KLM, pokazać naszym pasażerom kawałek historii linii właśnie poprzez jej uniformy na przestrzeni lat. W rolę modeli i modelek podczas pokazu wcielili się moi koledzy i koleżanki z pracy, którzy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, mimo ograniczonego miejsca na pokładzie. Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, brak miejsca oraz konieczność zachowania procedur bezpieczeństwa, nasze przedsięwzięcie uważam za bardzo udane. – podsumował Muskiet.

Oprócz podkreślenia istoty uniformów załogi oraz przekazania kawałka historii podróżującym pokaz na pokładzie samolotu nawiązywał również do World Fashion Week, który aktualnie ma miejsce w Nowym Jorku.

Oprócz pokazu mody linie KLM w swojej historii mają również inne przedsięwzięcia. Na pokładzie holenderskich linii występowała już Królewska Holenderska Orkiestra Symfoniczna, dając dwa minikoncerty inaugurujące światowe tournée z okazji 125 rocznicy jej istnienia, a pasażerowie jednego z lotów do Hongkongu mieli okazję zobaczyć słynnego szefa kuchni Richarda Ekkebusa, który wszystkie dania gotował na ich oczach. W tym roku partner KLM – Air France podczas lotu relacji Szanghaj-Paryż zorganizował pokaz baletowy w wykonaniu 10 tancerek z Paryskiej Opery.

Zdjęcie: materiały prasowe

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.