Jaskinia Wielka Śnieżna znów dostępna dla taterników

Najgłębsza i najdłuższa polska jaskinia została ponownie udostępniona dla wspinaczy górskich po trwającej tam przez miesiąc akcji ratunkowej.

zdjęcie: famhud / pixabay.com

– TOPR zakończył już wszystkie prace związane z sierpniową akcją, a więc Jaskinia Wielka Śnieżna (jej system oraz jaskinie znajdujące się w rejonie Niżniej i Wyżniej Świstówki) została na powrót otwarta dla taternictwa jaskiniowego – potwierdziła Ewa Holek-Krzysztof, przedstawicielka Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poinformowała również, że na teren groty mogą wchodzić tylko zaawansowani wspinacze górscy.

Miesiąc temu ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po długiej akcji ratunkowej znaleźli w jaskini ciała dwóch zaginionych grotołazów. 

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najgłębszą jaskinią znajdującą się w Tatrach. Długość jej  odkrytych dotychczas korytarzy wynosi 23 753 metry, zaś głębokość 808 metrów.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.