Islandia: Polak przeszedł samotnie dystans 800 kilometrów… zimą!

Łukasz Supergan dokonał niesamowitego wyczynu. Polak jako pierwszy w historii przeszedł zimą trasę 800 km od wschodniego do zachodniego wybrzeża Islandii.

Podróżnik rozpoczął wędrówkę 27 stycznia 2020 r. w Seyðisfjörður, a zakończył 36 dni później na półwyspie Snæfellsnes na zachodnim wybrzeżu Islandii. Wyprawa była trudna i wymagająca, ale ostatecznie Supergan osiągnął swój cel.

Polak poruszający się pieszo i na nartach ciągnął za sobą 50 kg sanie z żywnością i sprzętem. Supergan przeszedł m.in. trudno dostępną centralną część kraju, która składa się ze śnieżnych pustkowi, pól głazów i dolin rwących rzek.

– Islandia od lat była moim celem. W 2016 r. przeszedłem ją samotnie ze wschodu na zachód w warunkach letnich i już wtedy wiedziałem, że chciałbym dokonać podobnej rzeczy zimą. Wędrowanie to dla mnie najlepszy sposób na doświadczenie miejsca, które przemierzam. To także wyzwanie rzucone samemu sobie, gdyż tak długi dystans w bardzo trudnych warunkach zimowych i z dużym bagażem na starcie wymaga wytrzymałości fizycznej i psychicznej – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską

Łukasz Supergan jak sam o sobie mówi, jest człowiekiem, który ,,spełnia swoje marzenia, nie dbając czy pasuje do jakiejkolwiek definicji”. Jego pasją są długodystansowe wyprawy obejmujące trasy o dystansie setek lub tysięcy kilometrów.

Źródło: Wirtualna Polska / Łukasz Supergan

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.