Islandia ma wprowadzić nowy podatek turystyczny

Rząd Islandii planuje w najbliższym czasie wprowadzić nowy podatek turystyczny, podkreślając jednocześnie, że nie będzie on wysoki. Pieniądze z najnowszego podatku mają wspierać zrównoważony klimatyczne rozwój państwa.

Podatek turystyczny jest dość powszechną formą podatku na całym świecie. Jest on nakładany na turystów i płacony przy okazji zakwaterowania w hotelach lub prywatnych mieszkaniach do wynajęcia. Środki pobrane od turystów z reguły idą albo na wsparcie miejskiej kasy oszczędnościowej, bieżące miejskie wydatki lub zrównoważenie klimatyczne spowodowane wytworzonym przez turystykę śladem węglowym.

W tym wypadku władze Islandii potwierdziły, że planują wprowadzić taki nowy podatek turystyczny w najbliższym czasie. Potwierdziła to premier Islandii Katrín Jakobsdóttir, dodając zarazem, że kwota podatku nie będzie wysoka i mocno odczuwalna dla potencjalnych turystów.

Wprowadzenie podatku ma mieć na celu wsparcie wysiłków walki ze zmianami klimatycznymi i zrównoważyć rozwój Islandii, jednocześnie inwestując w sposoby zmniejszenia śladu węglowego tworzonego przez turystykę. Islandia już jest w tej dziedzinie bardzo do przodu, mocno korzystając z hydroelektrowni i elektrowni cieplnych, ale dla dobra swoich mieszkańców i planety rząd zdecydował się obciążyć przyjeżdżających takim dodatkowym podatkiem.

Źródło/ Tło: Robert Lukeman, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.