Iran z rekordową liczbą odwiedzających

Wydawać by się mogło, że Iran nie należy do najczęściej wybieranych destynacji przez podróżujących, ale najnowsze dane pokazują, że turystyka w tym kraju ma się całkiem dobrze. W roku 2018 do Iranu przybyło 8 milionów turystów, czyli „tylko” o milion mniej niż np. do Czech. 

Ali Asghar Mounessan, prezes Irańskiej Organizacji ds. Dziedzictwa Kulturowego, Rzemiosła i Turystyki (ICHTO) podaje, iż na swój pobyt turyści wydają średnio 1400 dolarów. Aktualna sytuacja jest swego rodzaju precedensem, ponieważ dokładna liczba 7,8 mln przyjezdnych to 40-procentowy progres w stosunku do roku 2017. 

Zdjęcie: Steven Su/ unsplash

Irański rząd planuje podwoić budżet na turystykę oraz rzemiosło kraju. Szacuje się, że przychody z eksportu wyrobów rzemieślniczych mogą dojść do 2 miliardów dolarów. Mounessan zaznacza, że mimo sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, irańska turystyka kwitnie, a ośrodki hotelowe są rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. 

Irańska Organizacja ds. Dziedzictwa Kulturowego, Rzemiosła i Turystyki wkrótce ma być przekształcona w pełnoprawne ministerstwo. Wiąże się to ze skuteczniejszą polityką ochrony zabytków oraz dynamicznym rozwojem turystki krajowej. 

Obywatele polscy są zobowiązani do wyrobienia irańskiej wizy, która może zostać wydana w placówce dyplomatycznej w Warszawie lub na lotnisku w Teheranie. 

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.