Iran chce gościć turystów na wyspie Kisz bez konieczności wyrabiania wizy

Eksperci z Islamskiej Republiki Iranu uważają, że ich kraj powinien postawić większy nacisk na turystykę na wyspie Kisz. To wyspa ze świetnymi hotelami, dostępna bez wizy.

Fot: rajska plaża na wyspie Kish w Iranie/ Sam Moghadam Khamseh, Unsplash

Rajskie wakacje w Iranie? Urlop na wyspie w Iranie, gdy wokół są same piękne plaże, luksusowe hotele i gigantyczne centra handlowe? Dla Europejczyków może to brzmieć jak abstrakcja. I nie jest to dziwne, bo irańska wyspa Kisz nie jest w Europie znana, tym bardziej w Polsce. Iran ma swój „mały Dubaj” i jest on na dodatek na wyspie! W opinii internautów wyspa Kisz, lub mogę też napisać wyspa Kish, jest spokojniejsza niż Dubaj i dla miasta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest skromną, ale jednak konkurencją. Na wyspę Kisz latają głównie Emiratczycy, na tanie wakacje i zakupy. W najbliższych latach może się tam pojawić zdecydowanie więcej turystów – a przynajmniej takie są opinie ekspertów.

„Mały Dubaj” w Iranie

Wyspa Kisz jest wyspą należącą do Islamskiej Republiki Iranu. Leży w Zatoce Perskiej, 19 kilometrów od brzegu Iranu kontynentalnego. Całkowita powierzchnia wyspy wynosi 91 kilometrów. Brzmi całkiem normalnie, ale jednak wyspę Kisz coś wyróżnia…

Już od lat 70 XX wieku władze Iranu starały się uczynić z wyspy hit turystyczny. Piękne piaszczyste plaże, ciepła woda i sprzyjający klimat – wyspie Kisz brakowało tylko bazy noclegowej, gastronomicznej i turystów. Od początku lat 90 wyspa jest strefą wolnocłową, a turyści zwolnieni są z obowiązku posiadanie wizy do Iranu, jeśli przylatują na wakacje jedynie na wyspę Kisz. Kisz charakteryzuje się również luźniejszym podejściem do praw obyczajowych od reszty Iranu. Turysta może się tu czuć swobodniej, ale trzeba pamiętać – to nadal Iran. Podejrzewam jednak, że z czasem i przyjściem masowej turystyki wyspa kulturowo coraz mocniej zacznie przypominać Dubaj.

Rajskie plaże w Iranie – Europejczycy się skuszą?

Duże, piaszczyste plaże, ciepła i turkusowa woda, bajecznie kolorowa rafa koralowa, tanie centra handlowe i bardzo dobre hotele – oto właśnie wyspa Kisz w Iranie. Docierają tu jednak głównie turyści z Iranu i z sąsiednich krajów. Ten fakt nie powinien dziwić, gdyż oprócz wakacji mieszkaniec Arabii Saudyjskiej może tu kupić przykładowo elektronikę tanio i nie płacąc VAT-u. Eksperci z Iranu twierdzą, że wyspa powinna postawić również na zagranicznych turystów i jeszcze bardziej się rozwijać.

Specjaliści od turystyki z Iranu twierdzą, że najbliższe lata muszą przynieść nową strategię rozwoju wyspy i otwarcie wyspy Kisz na większą ilość turystów. Z pewnością takie miejsce byłoby ciekawą alternatywą dla typowych wakacji dla podróżnika z Europy.

Źródło: podroze.wprost.pl/turystyka/11615149/wyspa-kish-nowa-atrakcja-iranu-wladze-chca-przyciagnac-turystow.html

Tło: wyspa Kisz w Iranie/ Sam Moghadam Khamseh, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.