Hiszpania liberalizuje zasady robienia zdjęć w klasztorach i pałacach

Turyści w końcu będą mogli robić zdjęcia w środku hiszpańskich klasztorów i pałaców. Możesz więc zrobić zdjęcie na Instagrama lub trzasnąć sobie selfie, ale pamiętając dalej o pewnych ograniczeniach.

Fot: Pałac Królewski w Aranjuez, Hiszpania/ Numan Torres, Unsplash

Hiszpańska Agencja Dziedzictwa Narodowego postanowiła zliberalizować prawo i zezwoliła na wykonywanie zdjęć turystom wewnątrz hiszpańskich klasztorów i pałaców. Agencja zarządzająca tymi obiektami pozostawiła jednak istotne ograniczenia, do których muszą stosować się podróżni. Zabronione będą statywy na aparaty lub kijki do robienia selfie, a także lampy błyskowe, jak w większości tego typu obiektów. Od kilku miesięcy nowe przepisy były wprowadzane w części obiektów i po pozytywnym okresie testowym zaczną obowiązywać w całej Hiszpanii.

Już zrobisz zdjęcie w środku zabytkowego pałacu w Hiszpanii

Zmiana przepisów wynika najprawdopodobniej z dostosowania się do potrzeb nowego społeczeństwa. Teraz smartfon jest trzecią ręką turysty, a mało kto nie wykonuje nim zdjęć podczas zwiedzania zabytków. Agencja Dziedzictwa Narodowego zdaje sobie sprawę, że to krok do przodu i możliwość na promowanie hiszpańskich dóbr kulturalnych na resztę świata. Pewne ograniczenia i tak zostaną i tego się nie zmieni. Jak czytamy w rzeczpospolitej, zdjęcia będą mogły być tylko na użytek osobisty, nie komercyjny, a zwiedzający „muszą uszanować prywatność pracujących w danych miejscach pracowników”.

Źródło: turystyka.rp.pl/zanim-wyjedziesz/art40070801-selfie-w-hiszpanskim-zabytku-juz-mozna-robic-ale-nie-bez-ograniczen

Tło: Klasztor Matki Bożej z Guadalupe, Cáceres, Hiszpania/ Manuel Torres Garcia, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.