Gwałtowna ulewa w Dubaju. Lotnisko i ulice zostały zalane

Gwałtowna ulewa, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, spowodowała poważne problemy w Dubaju, a także sparaliżowała międzynarodowe lotnisko w Dubaju. Linie lotnicze Emirates ogłosiły wstrzymanie odprawy pasażerów na rejsach wylotowych z tego miasta do późnego wieczora 17 kwietnia.

Zalane ulice w Dubaju, foto: Hubert Pleskot

Zniszczona infrastruktura, foto: Hubert Pleskot

Opady deszczu w Dubaju osiągnęły poziom, który równa się średnim opadom w ciągu 18 miesięcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ta niecodzienna sytuacja skłoniła władze lotniska w Dubaju do wstrzymania przylotów we wtorek wieczorem, gdy ulice miasta zostały zalane, utrudniając podróżującym dotarcie na czas na lotnisko.

Gwałtowne opady deszczu w różnych dzielnicach Dubaju spowodowały podtopienie domów i ogrodów mieszkańców, a nawet zalanie promenady w Dubai Marina. Sytuacja ta wywołała również problemy z funkcjonowaniem transportu publicznego, w tym metra, które obecnie nie działa w pełni, oraz zamknięcie niektórych atrakcji turystycznych.

Deszcze w pustynnych Zjednoczonych Emiratach Arabskich są zjawiskiem rzadkim, a obecne opady są największymi od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1949 roku. Większość terenów w kraju nie posiada infrastruktury odprowadzającej duże ilości deszczówki, co potęguje skutki ulewnej pogody i utrudnia normalne funkcjonowanie miasta.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.