Gruzja wybuduje nowe, duże lotnisko w Tbilisi

Gruzja podjęła decyzję o budowie nowego megalotniska. Port lotniczy stanie w Tbilisi i będzie największym lotniskiem w kraju, przekazuje Rząd Gruzji. Koszt? Prawie 1,3 miliarda dolarów.

Fot: Lotnisko, Gruzja/ Karen Kasparov, Unsplash

CPK powstanie? Tak! Centralny Port Komunikacyjny powstanie po decyzji rządu, ale… rządu Gruzji i chodzi o nowe megalotnisko w stolicy tego państwa, Tbilisi. Gruziński rząd podjął decyzję o wybudowaniu nowego, dużego portu lotniczego niedaleko stolicy. Jak poinformował premier Gruzji Irakli Kobachidze, projekt ma kosztować prawie 1,3 miliarda dolarów, a nowo wybudowany port lotniczy zastąpi dawne lotnisko w Tbilisi.

Gruzińskie CPK powstanie

Premier Gruzji powiedział w mediach, że gruziński rząd miał do wyboru dwie opcje: wyremontowanie obecnie istniejącego lotniska w Tbilisi, albo wybudowanie nowego portu lotniczego w miejscowości Vaziani, 25 kilometrów od Tbilisi. Rząd Gruzji zdecydował się na budowę nowego lotniska, gdyż koszty obu inwestycji z szacunków miały być podobne. Nowe lotnisko to szacunkowo koszt około 1,3 miliarda dolarów, a remont starego pochłonąłby prawie 1 miliard dolarów. W przypadku tak niewielkiej różnicy warto dopłacić. Większe i nowsze lotnisko to gwarancja większej przepustowości i rozwoju gruzińskiego ruchu pasażerskiego i cargo.

Decyzja o wybudowaniu nowego lotniska została podjęta na posiedzeniu rady gospodarczej Gruzji. Mega-inwestycja to game-changer dla lotniczego ruchu pasażerskiego w Gruzji. Stare lotnisko w Tbilisi ma przepustowość do 4,5 miliona pasażerów rocznie. Nowy port lotniczy ma mieć przepustowość nawet do 19 milionów pasażerów rocznie z potencjałem na dalszy rozwój. Kiedy zostanie wybudowane lotnisko? Dat niestety jeszcze nie znamy, więc pozostaje nam czekać na więcej informacji o gruzińskim CPK.

Źródło: www.wnp.pl/logistyka/gruzja-bedzie-miala-wlasne-megalotnisko-za-1-2-mld-dolarow

Tło: Lotnisko w Gruzji/ Zviad Pharsenadze, Unsplash

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.