Florencja: dach lotniska zostanie pokryty winnicą

Już za około 10 lat podróżujący do Florencji będą mieli okazję doświadczyć wyjątkowego połączenia nowoczesności z tradycją. W ramach projektu przebudowy lotniska we Florencji planuje się stworzenie winnicy na dachu nowego terminala.

Foto: Rafael Viñoly Architects

W najbliższym czasie rozpocznie się wieloetapowa przebudowa lotniska we Florencji, która przyniesie nie tylko nowoczesność, ale również nietypowy element krajobrazu – winnicę na dachu terminala. Projekt zakłada stworzenie obszernej winnicy składającej się z 38 rzędów winorośli, zajmującej imponujący obszar o powierzchni prawie 8 hektarów.

Winnica na dachu nie będzie jedynie dekoracją; będzie zarządzana przez specjalistę ds. uprawy winorośli, który zadba o zdrowie i obfite plony. Ten nietypowy element architektoniczny ma być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także funkcjonalny, wprowadzając pasażerów w atmosferę toskańskich krajobrazów. Centralnym punktem nowego terminala ma być rozległy plac przypominający rynek toskańskiego miasta, tworząc jednocześnie przestrzeń, która łączy tradycję z nowoczesnością.

Oprócz uprawy winorośli, terminal będzie także miejscem produkcji wina. Specjalnie zaprojektowane pomieszczenia będą służyły do dojrzewania trunku, tworząc unikalny punkt, w którym podróżni będą mieli szansę delektować się lokalnymi winami jeszcze przed opuszczeniem lotniska.

Projekt przebudowy lotniska został powierzony nowojorskiej pracowni architektonicznej Rafael Viñoly Architects. Zgodnie z planami, realizacja całego projektu odremontowanego lotniska we Florencji ma zakończyć się w 2035 roku.

Źródło: aerotime.aero

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.