Finlandia zaczęła testować paszporty cyfrowe

Finlandia staje się pierwszym krajem na świecie, który wprowadza cyfrowe dokumenty podróży, zwane DTC (Digital Travel Credentials). Obywatele Finlandii mogą teraz przetestować tę innowacyjną technologię, zapewniającą szybsze i bardziej efektywne procedury kontroli podczas podróży lotniczych.

Helsinki Airport, foto: Pete/ Flickr

Fińska Straż Graniczna ogłosiła, że od 28 sierpnia 2023 roku, obywatele Finlandii, podróżujący liniami Finnair do Londynu, Manchesteru i Edynburga, będą mieli szansę przetestować cyfrowe dokumenty podróży. Jest to kamień milowy w dziedzinie podróży lotniczych, ponieważ po raz pierwszy na świecie wprowadzany jest cyfrowy dokument podróży, który może znacząco usprawnić kontrolę na lotnisku. Pasażerowie korzystający z tej nowoczesnej opcji będą mogli przyspieszyć swoje przejście przez kontrole bez konieczności długiego oczekiwania.

Zarejestrowani użytkownicy cyfrowego dokumentu podróży będą mieli możliwość korzystania z niego podczas swoich lotów między Finlandią a wybranymi brytyjskimi miastami. Jednakże ważne jest podkreślenie, że weryfikacja dokumentu odbywać się będzie jedynie na lotnisku w Helsinkach. Osoby, które zarejestrują się w systemie, będą miały szansę przetestować cyfrowy dokument podróży do końca lutego 2024 roku. Finlandia stawia kolejny krok w kierunku ułatwienia podróży swoim obywatelom, eliminując zbędne opóźnienia na lotniskach.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.