Egipt sprzedał miasto Emiratom za 35 mld dolarów

Premier Egiptu Mostafa Madbouly ogłosił podpisanie umowy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi na sprzedaż miasta Ras el-Hekma, położonego nad Morzem Śródziemnym w północno-zachodniej części kraju. Transakcja budzi wiele kontrowersji.

Egipt otrzyma zaliczkę w wysokości 15 miliardów dolarów w nadchodzącym tygodniu, zaś pozostałe 20 miliardów dolarów zostanie przekazane w ciągu dwóch miesięcy. Jest to projekt, który stanowi największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną tego typu w historii Egiptu.

Projekt budowy Ras el-Hekma w rękach Emiratów

Nowo sprzedane miasto ma stać się nowoczesnym ośrodkiem z dzielnicami mieszkalnymi, turystycznymi oraz biznesowymi, wyposażonymi w lotnisko i marinę. Emiratczycy planują rozbudować infrastrukturę w celu stworzenia atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców i turystów.

Mimo obietnic rozwoju, rząd egipski spotyka się z krytyką ze strony części społeczeństwa za oddanie kontroli nad tak ważnym projektem zagranicznym inwestorom. Rząd Egiptu poinformował jednak, że zachowa 35-procentowy udział w zyskach projektu.

Źródło: newarab.com

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.