Dubaj testuje pierwszą w historii abrę bez kierowcy

Zarząd Dróg i Transportu w Dubaju (RTA) przedstawił pierwszą w historii miasta elektryczną abrę bez kierowcy. Jest to łódź, która umożliwia przedostanie się z jednej na drugą stronę kanału Dubai Creek.

Test łodzi abra bez kierowcy jest częścią większej strategii Dubaju mającej na celu rozwinięcie autonomicznej technologii w różnych sektorach transportu, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pierwszy rejs elektrycznej abry rozpoczął się ze stacji Al Jaddaf i zakończył na stacji Festival City na Dubai Creek. Był to test, który pozwolił władzom Dubaju zobaczyć jak maszyna sprawuje się w terenie.

Zgodnie z założeniami, nowa elektryczna abra bez kierowcy będzie bezemisyjna oraz będzie sterowana specjalnym oprogramowaniem, które pozwoli m.in. na omijanie przeszkód czy utrzymywanie bezpiecznego dystansu od innych łodzi. Wyeliminuje też hałas oraz zmniejszy koszty eksploatacji i konserwacji. Podczas jednego przewozu na pokładzie abry będzie mogło przebywać maksymalnie ośmiu pasażerów.

Obecnie nie ogłoszono daty uruchomienia elektrycznych abr ani potencjalnych kosztów podróży.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.