Dubai Creek Tower – rekordowa budowla zostanie jednak przeprojektowana

Dubai Creek Tower – spektakularna wieża z imponującym widokiem z 360-stopniowym tarasem, obecnie przechodzi proces gruntownej przebudowy. Wizja tej przełomowej wieży, która miała przewyższyć słynnego Burj Khalifa, jest obecnie poddawana przeprojektowaniu.

Dubai Creek Tower, foto: materiały promocyjne

Dubai Creek Tower, zlokalizowany w malowniczym otoczeniu portu Dubai Creek i w bliskim sąsiedztwie Narodowego Rezerwatu Przyrody Ras Al Khor, miał początkowo zaskakiwać swoją wyjątkową architekturą i zapierającym dech w piersiach tarasem widokowym. Inspiracją dla wieży miały być m.in. słynne Wiszące Ogrody Babilonu. W pierwotnym projekcie przewidziano także obiekty takie jak ekskluzywna kawiarnia, plac ze sklepami, muzeum i sala audytoryjna, które miały stworzyć wyjątkową przestrzeń kulturalną i rozrywkową dla odwiedzających.

Jednym z kluczowych punktów tej koncepcji było przewyższenie Burj Khalifa, obecnie najwyższego budynku na świecie. Na razie jednak nie ma pewności, czy to nadal będzie celem nowego projektu, który jest rezultatem niejasnych przyczyn przeprojektowania wieży. Za pierwotną wersją stoi uznany architekt Santiago Calatrava, który zaprojektował również pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Expo 2020. Ostateczny kształt wieży pozostaje teraz tajemnicą, jednak świat będzie mógł poznać nową koncepcję Dubai Creek Tower najpóźniej do kwietnia 2024 roku.

Źródło

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.