Do lotniska w Lublinie nie dojedziemy już pociągiem

Od 7 listopada nie będzie się dało dojechać pociągiem do Portu Lotniczego Lublin. W nowym rozkładzie nie znalazło się ani jedno połączenie z centrum miasta na przystanek przy terminalu.

Fot: Terminal Lotniska w Lublinie/ By Szater – Own work ©/ Źródło

Przykra informacja dla miłośników kolei oraz mieszkańców Lublina. Od 7 listopada już żaden pociąg nie dojedzie z miasta na przystanek przy Porcie Lotniczym Lublin, zlokalizowanym w Świdniku. Przewozy Regionalne pokonywały tę trasę w zaledwie 15 minut, lecz od początku listopada się to zmieni.

Powodem braku umieszczenia w rozkładzie połączeń kolejowych miasta z lotniskiem nie są jasne. Najprawdopodobniej rozchodzi się o niską frekwencję w pociągach i niezsynchronizowane godziny odjazdów i przyjazdów, co do godzin odlotów i przylotów.

Pociągi przegrywają też z busami i komunikacją miejską. Na lotnisko można podjechać prywatnym busem, który zawsze zaczeka na wszystkich umówionych pasażerów. Na lotnisko możemy też dotrzeć autobusem numer 5, który jednak bardziej dostosowany jest pod mieszkańców, a nie pasażerów lotniska.

Czy jest szansa na powrót pociągów do Portu Lotniczego Lublin? Wszystko ma zostać poddane analizie. Na razie decyzje nie mają mieć skutków długofalowych, ponieważ ruch lotniczy nie jest wciąż taki sam, jak przed pandemią.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Pilot wycieczek, twórca podcastów i copywritter. Kocha zwiedzać miasta i szukać historii ludzi podczas podróży. Miłośnik Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i państw byłego Bloku Wschodniego.