Dania wprowadza zerowy VAT na loty krajowe

Duński rząd ogłosił plany wprowadzenia zmian w systemie podatkowym dotyczącym lotów krajowych, które mają na celu zniesienie podatku VAT na tego typu podróże.

Foto: Jakob Søby/ Unsplash

Planowane zmiany legislacyjne przewidują likwidację podatku VAT na loty krajowe wewnątrz Danii. Jest to inicjatywa mająca na celu zachęcenie linii lotniczych do oferowania nowych wewnętrznych tras, co przyczyni się do rozwoju infrastruktury lotniczej kraju.

Tańsze loty krajowe w Danii dzięki zmianom w prawie

Według słów duńskiego ministra ds. podatków, Jeppe Bruusa, zniesienie podatku VAT na loty krajowe ma umożliwić liniom lotniczym oferowanie dodatkowych połączeń wewnątrz kraju. Jest to również krok w kierunku utrzymania uczciwej konkurencji, ponieważ duńscy przewoźnicy będą mieli równe szanse z zagranicznymi liniami lotniczymi, które dotychczas nie musiały płacić podatku VAT na swoje loty na terenie Danii.

Decyzja rządu Danii spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony branży lotniczej oraz społeczeństwa, które docenia rozwój infrastruktury lotniczej w kraju. Oczekuje się, że zniesienie podatku VAT na loty krajowe przyczyni się do wzrostu ruchu pasażerskiego na wewnętrznych trasach lotniczych i ułatwi podróże po Danii.

Źródło: thelocal.dk

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.