Czy czescy przewoźnicy pobiją PKP?

Puls Biznesu podaje, iż Leo Express złożył wniosek o tzw. otwarty dostęp do świadczenia usług na linii Kraków-Warszawa. Czy czeski przewoźnik zdetronizuje Polskie Koleje?

Zdjęcie: materiały prasowe

Leo Express realizuje już połączenia na linii Kraków-Praga oraz Katowice-Praga. Coraz bliższy wydaje się też scenariusz, w którym czeski przewoźnik realizowałby połączenia krajowe – z Krakowa do Warszawy. Wiadomo już, że Leo Express ma zezwolenie na trasę z Pragi do Medyki:

— UTK [Urząd Transportu Kolejowego – przyp. red.] przyznał przewoźnikowi otwarty dostęp na okres od 11 grudnia 2019 r. do 10 grudnia 2024 r. – donosi Puls Biznesu. 

Nie jest to jednak koniec planów Leo Express.

— Czekamy jeszcze na otwarty dostęp do linii z Terespola przez Warszawę do Pragi oraz z Wrocławia do stolicy Czech – mówi Pulsowi Biznesu Juraj Andrejka, dyrektor zarządzający Leo Express w Polsce.

Także inny przewoźnik z Czech wyraża chęć wejścia na polski rynek. RegioJet zwrócił się do UTK o udostępnienie linii z miejscowości Mościska do Pragi. Linie chcą ruszyć po polskich torach od 14 czerwca 2020 r.

Źródło: Puls Biznesu/ Onet

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.