Czechy otwierają granice. Minister nie odwołuje wakacji

Czeski rząd znosi zakaz przemieszczania się poza granice kraju, który obowiązywał od 12 marca. Wkrótce otwarte będą też uczelnie, biblioteki i ogrody zoologiczne.

W czwartek wieczorem (23 kwietnia) o decyzji rządu poinformował Adam Vojtěch, minister zdrowia. Znoszenie obostrzeń następuje szybciej, niż zakładano. Wprowadzono powszechne, a tym samym bezpłatne testy na koronawirusa.

– Wielkanoc nie miała negatywnego wpływu na rozwój epidemii Covid-19. Nie można wykluczyć późnego efektu, ale jest to raczej mało prawdopodobne. Udział przypadków dodatnich w liczbie wykonanych testów stale spada. Sytuacja epidemiologiczna jest pozytywna. Możemy kontynuować powrót do normalnego życia – pisze na Twitterze Adam Vojtěch.

Na teren Czech wjechać mogą również obcokrajowcy, pod warunkiem, że podróżują w interesach lub są studentami. Co ciekawe, na czwartkowej konferencji minister zaznaczał, że Czesi nie muszą zmieniać planów wakacyjnych.

– Możliwe jest podróżowanie za granicę nawet na wakacje. Jednak po powrocie każda osoba musi mieć potwierdzony negatywny wynik testu na Covid-19 lub poddać się dwutygodniowej kwarantannie – podkreślał.

Źródło: Kurier Lubelski

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.