Czech Airlines złożyło wniosek o upadłość

Dziś nad ranem narodowe czeskie linie Czech Airlines złożyły wniosek o upadłość w Sądzie Miejskim w Pradze. Przyczyną niewypłacalności przewoźnika i złożenia wniosku o upadłość jest oczywiście pandemia COVID-19 i jej konsekwencje dla branży lotniczej.

Photo: Alan Lebeda / Wikimedia

Jeszcze kilka dni temu nasz redaktor Wiktor informował w tym wpisie, że Czech Airlines zamierzają zwolnić wszystkich swoich pracowników. Dzisiaj okazuje się, że linia nie musi specjalnie zwalniać wszystkich pracowników i sprawa i tak jest załatwiona, ponieważ w piątek (26.02) nad ranem złożyła do sądu wniosek o upadłość.

Czeski przewoźnik borykał się z ogromnymi kłopotami i był zmuszony poprosić o wpisanie do rejestru upadłości. Linia lotnicza bardzo mocno odczuła kryzys związany z pandemią, jednocześnie nie dostając pomocy finansowej od czeskiego rządu. 27.02 mija ochrona firmy przed wierzycielami, stąd decyzja o złożeniu pilnego wniosku o upadłość.

Linia jednak złożyła wniosek o reorganizację i wraz ze spółką matką, czyli Smartwings planuje wykonywać regularnie zaplanowane loty i starać się rozwiązać sytuację tak, by reorganizacja pozwoliła odbudować firmę.

Źródło

Autor:

Bartosz Jaglarz

Student dziennikarstwa, reportażysta i podróżnik. Fan motorsportu, pilot wycieczek turystycznych na Bałkanach i miłośnik podcastów, które sam również robi. Z turystyką związany od wielu lat, z wykształcenia technik obsługi turystycznej, gigantyczny gaduła i entuzjasta budownictwa z bloku wschodniego.