Czas na podróże, które nas odmienią, czyli czym jest Tranformational Travel?

Według zapowiedzi raportów branżowych, podróże dla doświadczeń przechodzą powoli do przysłowiowego lamusa. Do niedawna wyjazdy wiązały się z poznawaniem lokalnych zwyczajów, kultury i historii. Nadszedł jednak czas na wojaże, które mają zmienić nasze dotychczasowe spojrzenie na świat.

Zdjęcie: Simon Migaj/ Unsplash

Tranformational Travel to zgrabny termin na określenie czegoś na kształt filozofii podróżowania, która ma nam pomóc w samorozwoju, zbliżeniu do natury i zrozumienia świata. Transformational Travel Council, stowarzyszenie powstałe w 2016 roku, stawia sobie za cel „dojrzewanie w nowy sposób, dzięki odkryciu nowych związków z otaczającym nas światem”.

Z Global Wellness Summit’s 2018 trends report, czyli opracowania traktującego o nowych trendach w turystyce wynika, że wyjazdy, powiedzmy, transformacyjne są niczym innym, jak pewną odmianą dotychczasowych wyjazdów dla doświadczeń:

— Żyjemy w czasach „autentycznego” podróżowania. Nawet najbardziej mainstreamowe hotele dają nam szansę, by jeść, spędzać czas czy bawić się, jak tubylcy. Specjaliści dyskutują o tym, czy podróżowanie, które nas odmienia to nowa gałąź tego typu turystyki, która jednak nie tyle skupia się na autentycznych przeżyciach, ile pozwala doznać podróżowania na głębszym, bardziej emocjonalnym poziomie.

Jeden ze współzałożycieli Transformational Travel Council, Jake Haupert podkreśla, że przemiana poprzez nowy rodzaj podróżowania może mieć różne formy, czy to dzięki spontanicznej wycieczce, czy poprzez obcowanie z miejscową fauną i florą. Jego zdaniem to, co zabierzemy z miejsca podróży do domu, prowadzi do tzw. globalnej transformacji, czyli personalnego i pozytywnego wpływu na otaczający nas świat.

Autor:

Wiktor Kusak

Student ekonomii pasjonujący się podróżami i pieszymi wycieczkami górskimi. Jego marzeniami są zwiedzenie Azji, a także przejechanie legendarnej Route 66.